Future Energy - Energia Przyszłości - Lodówka, której możesz się obawiać.

Czy warto martwić się tym, że nasze nafaszerowane technologią domy mogą zostać shakowane? Wszystko od zamka w drzwiach począwszy, po kuchenki mikrofalowe, lodówki i termostaty zostało już podłączone do internetu po to by jako urządzenia inteligentne umożliwiały nam zdalne korzystanie z nich, po to żebyśmy mieli możliwość kontroli nad nimi i ich ustawienia przez tablet czy smartfon.

Możesz ustawić telefonem grzanie, więc nie musisz wchodzić do wyziębionego domu, możesz otworzyć dom kiedy wiesz o której godzinie wracają dzieci lub wpadną goście, zmienić kąt widzenia kamery jeśli martwisz się gdzie jest aktualnie kot. Wynalazcy i producenci wiele inwestują w urządzenia, które zespolone są coraz mocniej w sieć urządzeń domowych działających poprzez i dzięki internetowi. Rynek urządzeń z technologią internetową szacuje się na 7 miliardów euro w ciągu następnych 6 lat. Ale jak w każdej technologii: krok naprzód prawie na pewno skutkuje jakimś krokiem wstecz.
Dodanie inteligencji urządzeniom jej nieposiadającym spowodowało wzrost ryzyka w zakresie bezpieczeństwa. Czego powinniśmy się obawiać?
Wystarczy zauważyć, że 500 firm - producentów sprzętu domowego w technologii internetowej wydaje 80 milionów dolarów rocznie na zapewnienie bezpieczeństwa. A jednak hakerzy wciąż włamują się do sieci firmowych. A przecież urządzenia i sieci domowe muszą być chronione przed intruzami tak jak te firmowe. Niestety dla producentów często myśl o zabezpieczeniu urządzenia przez shakowaniem przychodzi po czasie. Takie zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa już miały swój skutek również od początku tego roku. Jakkolwiek brzmi to absurdalnie w przypadku jednej z firm podłączenie lodówki do internetu powodowało, że z adresu jej właściciela wysyłała ona ukradkiem puste maile do odbiorców znajdujących się w jego bazie kontaktów. Pewnie nie macie czujnika umożliwiającego porozumiewanie się z taca na jajka w lodówce, ale wasz system zamykania drzwi lub okien posiadający dostęp do internetu może wyrządzić szkody, jeśli nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Ulepszając rzeczy i dążąc do ich integracji z systemem komputerowym , który ma uczynić urządzenie mądrzejszym sami też musimy być mądrzy. Nie ma jednego standardu bezpieczeństwa dla urządzeń domowych korzystających z dostępu do Internetu, ale powstały grupy producentów, którzy inwestują w zabezpieczenia swoich produktów przed ich infekowaniem przez sieć albo wykorzystaniem przez hakerów. Jak do tej pory udało im się  ujawnić wiele obszarów ryzyka, nad którymi pracują. Postępy są obiecujące, najważniejsze jest aby nabywca wiedział do jakich danych będzie miało dostęp urządzenie podłączone do sieci domowej. Jeśli nie jesteś przekonany do zakresu w jakim nie masz pewności do co kontroli własnych rolet elektrycznych - nie kupuj ich.

Rozwiązania

Zobacz co mozemy zaoferować

Już wkrótce

Badania

Zapoznaj się z wynikami badań.

Czytaj więcej...

Informacje techniczne

Sprawdź parametry techniczne

Już wkrótce...

© 2012-2015 Future Energy sp. z o.o.
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000379210, z siedzibą w Poznaniu (61-131), ul. Katowicka 11 /U29. NIP: 7831662724, REGON: 301535188