Future Energy - Energia Przyszłości - Próby przedłużenia życia bateriom

Wciąż brak postępu w zakresie wynalezienia baterii, które odpowiedzą na zapotrzebowanie rynku dotyczące ich żywotności. Jednak firmy, których produkty czekają na jakiś zwrot w tej kwestii próbują radzić sobie w inny sposób.
Apple wprowadza wiele unowocześnień w systemach operacyjnych, ich system operacyjny OS X Mavericks  pokazany jesienią 2013 r. czeka by ujawnić całą swoją moc - tak przynajmniej twierdzą producenci.

  W oprogramowaniu Apple  umieszczono funkcję o nazwie "timers", służącą temu by budzić czip odpowiedzialny za przejście z fazy obniżonego poboru mocy w celu dokończenia rozpoczętych zadań. Kiedy ekipa programistów Apple kończyła prace nad Mavericks, zorientowała się, że system zaopatrzony był w zbyt wiele funkcji "timers", co powodowało częste budzenie systemu, skutkujące w efekcie utratą  efektywności pracy i większym zużyciem energii.  Próby i testy oprowadziły do zmian, które z kolei skutkowały ograniczeniem aktywności procesora o 72%, co uczyniło system znacznie bardziej wydajnym.
OS X Yosemite, pokazany w 2014 r. zaopatrzono w jeszcze więcej dodatków oszczędzających energię. Jedno ulepszenie pozwoliło użytkownikom na przedłużenie pracy baterii o nawet 2 godziny nawet podczas ściągania filmów w HD.
Firmy próbują podobnych zabiegów z urządzeniami mobilnymi. Samsung skonstruował funkcję "ultra-power saving" zapewniającą podniesienie trwałości baterii w Galaxy S5 o nawet 12,5 dni. Funkcja ma na celu zaoszczędzenie pracy baterii, więc wygasza ekran przechodząc do kolorystyki szaro-czarnej, nie ściąga wtedy aktualizacji, automatycznie limituje rozmowy i wysyłanie wiadomości w taki sposób by zanim użytkownik podłączy telefon do ładowania był on jak najbardziej efektywny. Niektóre firmy - w tym Samsung SDI pracują też nad tym by baterie były nie tylko bardziej energooszczędne, ale też bardziej odporne. Samsung opracowuje baterie, które nie byłyby oparte na żalach i płynach jak dzisiejsze, ale raczej na materiałach stałych. Firma liczy na stworzenie baterii bezpieczniejszych, elastycznych i mniej narażonych na eksplodowanie. Wciąż ma nadzieję, że takie baterie wprowadzi do produkcji jeszcze w 2015 r.
Tymczasem Apple skupił się na zmieszczeniu jak największej ilości baterii w swoich komputerach jak to tylko możliwe. W 2009 r. kiedy Schiller ogłosił przełom z bateriach MacBooka, pokazał też jak pod obudową wygląda typowa bateria o kształcie klocka, zamieniona wówczas na zespół złączonych części baterii, tak pomyślany by wykorzystać każdą wolną przestrzeń.
Jako część takiej koncepcji Apple wystrzegał się możliwości wymieniania baterii przez użytkowników.  To z kolei dało więcej miejsca, które w innym wypadku byłoby wykorzystane na takie obudowanie baterii, które byłoby bardziej efektywne w przypadku przechowywania baterii poza komputerem.
Wciąż przybywa urządzeń uzależnionych od baterii i użytkowników, którzy życzyliby sobie, żeby ich urządzenia miały bardziej żywotne baterie. Potrzeby są wielkie, naukowcy wciąż pracują. Tymczasem producenci przypominają kilka wskazówek jakie mogą wydać się oczywiste, ale czasem warto je przypomnieć:
1. Kupowanie tanich baterii jest kiepskim pomysłem; dobrz pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Baterie zrobione z tanich komponentów będą nie tylko szybko się zużywały, ale też łatwo mogą się zająć ogniem. Jakkolwiek może się to wydać nieprawdopodobne zdarzają się wypadki z eksplodującymi telefonami.
2. Nie ma potrzeby zamykania aplikacji na telefonie. zarówno Apple jak i Google to firmy stawiające na rozwiązania smart, wiedzą, że jeśli system działa cały czas to będzie to z uszczerbkiem dla jego żywotności. Dla przykładu system iOS pokazuje aplikacje ostatnio wykorzystywane, jeśli dwa razy naciśniemy przycisk home, zostają uśpione automatycznie w ciągu minuty od kiedy zaczniesz korzystać z kolejnej aplikacji.
3. Żywotność baterii z pewnością przedłuży praktyka ściemniania ekranu, w niektórych modelach telefonów możesz ustawić ekran na czarno-biały, jeśli nie potrzebujesz kolorów; dobrze jest też odłączyć Wi-Fi i Bluetooth na czas ich nieużywania.
4. Baterie - jak ludzie-  nie lubią pracy w warunkach skrajnych. Kiepsko znoszą zarówno wielkie mrozy jak i upały.
5. Dobrze robi baterii rozładowanie jej do końca. Takie podejście zmieniło się w 1990 r. kiedy zaczęto używać baterii litowo-jonowych, nastało przekonanie, że zupełne rozładowanie jest zbędne, ale po latach widać, że urządzenie też potrzebuje zupełnego wyczerpania i wyłączenia.

Rozwiązania

Zobacz co mozemy zaoferować

Już wkrótce

Badania

Zapoznaj się z wynikami badań.

Czytaj więcej...

Informacje techniczne

Sprawdź parametry techniczne

Już wkrótce...

© 2012-2015 Future Energy sp. z o.o.
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000379210, z siedzibą w Poznaniu (61-131), ul. Katowicka 11 /U29. NIP: 7831662724, REGON: 301535188