Future Energy - Energia Przyszłości - Porozumienie wywołuje niepewność?

Porozumienie pomoże zmniejszyć obawy przed nadmiarem oleju napędowego.
Historyczne porozumienie mające na celu ograniczenie ambicji nuklearnych Iranu zaowocowało na Wall Street  całkiem poważną obawą, która dotyczy nadmiaru ropy na rynku.

Porozumienie z Iranem znosi sankcje ekonomiczne utwardzając tym samym drogę Teheranowi do zachęty aby wlać swoja ropę na rynek, w chwili kiedy zapotrzebowanie na ten produkt na świecie od dłuższego już czasu  jest niższe niż jego podaż. To oczywiście wpłynie na kolejne obniżki cen ropy. Zdaniem stratega finansowego rynku ropy - Quincy Krosbiego w Prudential Financial sprzedawcy ropy nie spodziewają się  nagłego zwiększenia sprzedaży z powodu napływu ropy na rynek. Dodaje także, że bieżącą troską Iranu jest współpraca z Zachodem i rozbudowa infrastruktury w celu rozpoczęcia sprzedaży na rynkach zachodnich tak szybko jak to możliwe. Na rynku, który już obecnie ma nadpodaż ropy sprzedaż jej przez Iran z pewnością jeszcze wpłynie na obniżenie cen ale nie od razu. Zdaniem Jacka Albina z Private Bank "Być może inwestorzy patrzą na Iran, biorąc pod uwagę dwie perspektywy: z jednej strony dodatkowe źródło zaopatrzenia z Iranu może na jakiś czas spowodować utrzymywanie cen ropy na niskim poziomie. Z drugiej jednak strony ryzyko związane z położeniem geopolitycznym tego państwa może wpłynąć na zwyżkę cen w dalszej perspektywie.
Warto brać pod uwagę, że Iran - izolowany od 2012 r. - ma największe rezerwy ropy na świecie - około 157.530 milionów baryłek , czyli około 10% magazynowanych na świecie zasobów, jak podaje Organization of the Peroleum Exporting Countries.
Z kolei Sara Vakhshouri, analityk rynku paliw twierdzi, że ceny mogą spadać ponieważ Iran ma około 37 milionów baryłek składowanych na tankowcach w Zatoce Perskiej.

Rozwiązania

Zobacz co mozemy zaoferować

Już wkrótce

Badania

Zapoznaj się z wynikami badań.

Czytaj więcej...

Informacje techniczne

Sprawdź parametry techniczne

Już wkrótce...

© 2012-2015 Future Energy sp. z o.o.
wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000379210, z siedzibą w Poznaniu (61-131), ul. Katowicka 11 /U29. NIP: 7831662724, REGON: 301535188